RADOŠĀS DARBNĪCAS /WORKSHOP/ 28.februāris - 3.marts 2000/03a
STĀSTI WEB'ā
vieslektors: Eric Kluitenberg, NL
Web Based Stories
Narrating the Net
Stāstu stāstīšana, iespējams, ir tik sena, cik sena ir cilvēce. Cilvēki vienmēr ir stāstījuši viens otram stāstus - stāstus par vietām, no kurienes viņi nāk, stāstus kas veido dzīvi, stāstus par agoniju un sāpēm, par prieku un mīlestību, stāstus par jautrībām un banalitātēm, un pat stāstus, kas atklāj neizstāstāmo vai dalās eksistences noslēpumos...

Izsekošana stāstu stāstīšanas attīstības procesam, vienlaicīgi līdz ar mediju evolūciju (caur ko tie ir stāstīti), noved pie pārmērīgām sarežģītībām. Ienirt tādos dziļumos mums, dzīvojošiem atvērtā tīklu sabiedrībā, liekas ka nav nepieciešams. Tā vietā varbūt produktīvāk būtu uzdot vienkāršu jautājumu:

"Kā stāstīt stāstus web'ā?"

Labākais ir tas, ka uz šo vienkāršo jautājumu ir daudzas atbildes, no kurām dažas ir neticami vienkāršas, kamēr citas ir ārkārtīgi sarežģītas. Nav nevienas vienkāršas atbildes, ko var atbildēt uz šo jautājumu, bet tās atklāj jaunas teritorijas, kas ir augstākā mērā interesantas un pilnvērtīgas mākslinieciskiem pētījumiem.

Stāstus web'ā var stāstīt pilnīgi atšķirīgi. Jūs variet ievietot tradicionālus tekstus web-lapā, bet neviens tos nelasīs... Labākajā gadījumā dažai cilvēki izdrukās un izlasīs pēcāk ērtā krēslā sēžot... Bet par to nav runa. Interesantāks ir jautājums - kā web'ā darbojas stāstu stāstīšana, kāda ir atšķirība, kas ir tas jaunais, aizraujošais, spēcīgais, poētiskais, rosinošais, skaistais, un neapstrīdoši pārliecinošais?

Šajos praktiskajos darbos es gribētu koncentrēties uz 2 lietām. Pirmais - aplūkot tādus mākslinieku projektus, kas web'ā stāsta stāstus savādāk, nekā līdz šim: projektus, kas iekļauj saites (links) starp tekstu, attēliem un skaņas avotiem, stāstus kas veidojas ārpus laika, stāstus ko stāsta caur interaktīvām filmām, stāstus ar vairākiem autoriem, stāstus kas nolaižas mašīnu sirdīs...
Otrā daļa ir mēģinājums izveidot pašiem savu stāstu, stāstu kas ir personīgs un daudzpusīgs tai pat laikā, stāstu kas transportējas un atklāj sevi web'ā, stāstu kas nekur citur nevarētu eksistēt. Arvienvārdsakot - web-stāstu.

Eric Kluitenberg
Amsterdam, February 2000.Eric Kluitenberg ir programmu koordinators Kultūras un Politikas centrā De Balie Amsterdamā.
http://www.balie.nl

Browser Day 2000 - starptautisks Interneta pārlūkprogrammu dizaina konkurss:
http://www.waag.org/browser/browserday_2000

De Waag - Society for Old and New Media, Amsterdamā.
http://www.waag.org

Telling stories is probably as old as the earliest forms of human civilisation. People have always told each other stories, stories about where they come from, stories about what makes life work, stories about agony and pain, stories about joy and love, stories about lust and banality, and even stories that reveal the unspeakable or share a secret of existence...

To consider the way in which story-telling evolved, together with the continuous evolution of the media through which they were told, would lead into enormous complexities. It is not necessary for us, living in the age of the unfolding network society, to dive into this deep. Instead, it might be much more productive to ask a very simple question: 

"How do you tell a story via the web?" 
 

Well, the good thing is this simple question can have many answers, some of which are incredibly simple, while others are enormously complex. There is no single answer to be given to this question, but it does open up a terrain that is highly interesting, and fruitful for artistic exploration. 

Stories on the web are told differently. You can put a traditional text on a web page, but nobody will read it there. At best a few people will print it and read it in a comfy chair… There is no question that the really interesting question is what does work on the web as a way of story-telling, what is different, new, exciting, powerful, evocative, poetic, disgraceful, shocking, invigorating, immersive beautiful, and ultimately convincing about it?

During the workshop I want to focus on two things. First to consider a series of artists' projects that deal with telling a story differently than before in a web environment: Projects that involve linkages between on-line text, images and sound sources, stories that evolve over time, stories that are told through on-line interactive film, stories with multiple authors, stories with imaginary authors, stories that descend into the heart of the machine….
The second part of the workshop is an attempt to develop our own story, a story that is personal and multiple at the same time, a story that conveys and unveils itself via the web, a story that could not exist anywhere else. In short, a web based story - a challenge…
WEB-STĀSTI:

Peter Blegvad (UK) LEVIATHAN 
http://www.leviathan.co.uk
- vienkāršs stāstu stāstīšanas veids tīklā, stāsts komiksu stilā

Olia Lialina (RU)
Agatha Appears (beginning) -> http://www.c3.hu/collection/agatha/
- stāsta varoņi darbojas tikai internetā, viņi ceļo pa tīklu, no viena servera uz otru
Citi Olias Lialinas projekti -> http://www.teleportacia.org

Andrea Zapp (DE)
http://residence.aec.at/lastentry
dažādu mākslinieku web-interpretācijas par Stāsta par Orlando motīviem

THINGS - Edo Schonebeek (NL)
http://www.media-gn.nl/things/list.html
-> jocīgi stāstiņi, animācijas, kas taisītas no avīžu jaunākajām ziņām.

Nara Zoyd (net)
http://www.media-gn.nl/pataverse
Nara Zoyd ir virtuālā personība, ko radījusi māksliniece Ivanne La Grand (Amsterdama) un kas savu dzīvi dzīvoja tīklā, gada (1996-1997) laikā komunikējoties ar visdažādākajiem cilvēkiem caur internetu.WEB-STĀSTI LATVIJĀ

Welcome to Alise's Wonderland
http://re-lab.net/alise/

Astrala Telpa
http://re-lab.lv/astrala_telpa/

TIMmc
http://re-lab.net/tim/

Notikums
http://home.parks.lv/E-LAB/notikums/


Eric Kluitenberg is a theorist, writer, and organiser on culture and technology. He is currently based at De Balie – Centre for Culture and Politics in Amsterdam. He taught media theory for the post-graduate education programs in art & design and new media at Media-GN and Academy Minerva in Groningen, The Netherlands, and worked on the scientific staff of the Academy of Media Arts Cologne. He has lectured and published extensively on culture, new media, and cultural politics throughout Europe. Since 1988 he has been involved as an organiser in important media culture events such as the Second International Symposium on Electronic Art (SISEA), Interstanding I, II, III (Tallinn, Estonia), The P2P - New Media Culture in Europe conference (Rotterdam/Amsterdam), and the third Next 5 Minutes conference on tactical media.

e-mail: epk@xs4all.nl